تبلیغات
بانک بزرگ مقالات علمی - انقلابی نوین در تشخیص عامل مولكولی بیماری‌ها با روش ابداعی محققان ایرانی
بانک بزرگ مقالات علمی
بانک مقالات علمی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


امیدوارم لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید و با نظر هایتان به ما دلگرمی دهید

با تشکر مدیر سایت

مدیر وبلاگ : علیرضا سیلسپور

سه دانشمند ایرانی دانشگاه‌های آمریكا با ابداع شیوه‌ای جدید در عرصه دانش نوین «بیولوژی سیستمی»، افقی جدید در تشخیص و درمان بیماریهای پیچیده و صعب العلاج نظیر انواع سرطان‌ها، اسكیزوفرنیا، افسردگی حاد، اعتیاد و سایر بیماری‌ها و اختلالات روانی گشودند.

به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این شیوه جدید كه توسط دكتر عفت امامیان، دانش‌آموخته دانشگاه‌های علوم پزشكی تهران و مینه سوتای آمریكا و استادیار سابق دانشگاه راكفلر نیویورك، دكتر علی عبدی دانش‌آموخته دانشگاه‌های تهران و مینه سوتا و دانشیار دانشگاه نیوجرسی و دكتر مهدی برادران طهوری، دانش‌آموخته دانشگاه‌های صنعتی شریف و استنفورد و استاد یار دانشگاه نورث وسترن ابداع شده، می‌تواند میزان تاثیر مولكول‌های مختلف در بروز بیماری‌های پیچیده را مشخص و كلیدی برای شناسایی عوامل اصلی بیماری‌ها و مهار آنها باشد.

نتایج تحقیقات این محققان طی مقاله‌ای در شماره 21 اكتبر مجله علمی Science Signaling به چاپ رسیده و طرح روی جلد این مجله معتبر علمی را نیز به خود اختصاص داده است.

دكتر امامیان كه در حال حاضر به عنوان رییس شركتی موسوم به ATNT (فن‌آوری‌های پیشرفته برای تكنیك‌های درمانی جدید) تحقیقات خود را بر شناسایی عوامل مولكولی مؤثر در بیماری‌ها متمركز كرده و جنبه‌های بیولوژیك فن‌آوری ابداعی را طراحی كرده و دكتر عبدی، متخصص مخابرات، پردازش سیگنال و شبكه‌های مولكولی كه به همراهی دكتر طهوری، هدایت بخش‌های مهندسی پروژه را بر عهده داشته در كنفرانسی تلفنی با خبرنگار پژوهشی ایسنا توضیحاتی در خصوص «تكنیك مهندسی شناسایی عوامل اصلی بیماری‌زا» و كاربردهای آن ارائه داده‌اند؛ تكنیكی تلفیقی از آخرین یافته‌های مهندسی و زیست‌شناسی سلولی مولكولی كه به زعم آنها چشم‌اندازی بسیار روشن و امید بخش در درمان پیچیده‌ترین و در عین حال شایع‌ترین و پرهزینه‌ترین بیماریهای جسمی و روانی می‌گشاید و می‌تواند كلید بسیاری از ابهامات و سوالات بی‌پاسخ درباره عامل مولكولی و نحوه درمان این بیماری‌ها باشد.

دكتر امامیان در كنفرانس تلفنی ایسنا اظهار كرد: بیماری‌ها از نظر علت دو دسته هستند. برخی مثل‌ هانتینگتون بر اساس اختلال در عملكرد یك مولكول مشخص بروز می‌كنند ولی بخش عمده بیماری‌ها از نظر مولكولی پیچیده بوده و ناشی از اختلال در عملكرد تعداد زیادی از مولكول‌ها هستند. عملكرد صحیح هر سلول كه از تعداد زیادی مولكول‌های مختلف تشكیل شده، مستلزم كارایی درست مجموعه‌ای از مولكول‌هاست و اختلال در عملكرد آنها می‌تواند كارایی سلول را مختل كرده و باعث بروز بیماری شود.

«بیولوژی سیستمی»، پرده‌برداری از اسرار سلول‌ها با تلفیق مهندسی و بیولوژی

وی خاطر نشان كرد: دانشمندان از سال‌ها پیش به نقش مولكول‌های مختلف در بروز بیماری‌های پیچیده پی برده و برای بررسی علت آنها روی تك تك مولكول‌های دخیل در بیماری متمركز می‌شوند و در واقع عملكرد مولكول را به صورت منفرد بررسی می‌كنند. طی سه چهار سال اخیر رویكرد جدیدی موسوم به «بیولوژی سیستمی» در عرصه تحقیقات زیست شناسی سلولی ــ مولكولی و بررسی بیماری‌ها ایجاد شده كه در بیماری‌های پیچیده، سلول را به عنوان یك سیستم پیچیده مركب از مولكول‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.

دكتر امامیان تصریح كرد: ما در تحقیقات خود با الهام از روش‌های مهندسی شناسایی اختلالات مدارات پیشرفته الكتریكی، موفق به ابداع روشی شدیم كه می‌تواند با مدل‌سازی شبكه‌های مولكولی پیچیده داخل سلول، نقش هر یك از مولكول‌ها را در اختلالات سلولی و بروز بیماری‌ها مشخص كند.

دكتر عبدی نیز خاطر نشان كرد: در رشته‌های مهندسی روش‌هایی وجود دارد كه در صورت اختلال در یك مدار پیچیده كه از هزاران هزار نود (گره) تشكیل شده كدام یك از اجزا و به چه میزان در بروز اختلال مؤثر بوده‌اند. ایده طرح ما مبتنی بر مدل‌سازی شبكه‌های داخل سلولی است به نحوی كه بتوانیم قادر به تحلیل آن و تعیین اهمیت هر مولكول داخل شبكه و میزان تاثیر اختلال آن در مختل شدن كل سیستم و ایجاد بیماری باشیم.

دستیابی به كلید بیماری‌های پیچیده با تكنیك ابداعی

وی با تاكید بر این كه چنین شیوه‌ای برای تعیین نقش مولكول‌ها در بروز بیماری‌ها برای نخستین بار ارائه شده است در تشریح كاربردهای این روش، گفت: در بیماریهای پیچیده مثل اسكیزوفرینا كه عامل آن پس از سالها تحقیق همچنان نامشخص است، هر از چند گاهی یك مولكول به عنوان عامل اصلی بیماری معرفی می‌شود، ولی مشخص نیست كه كدام مولكول واقعا مؤثرتر است، روش ما می‌تواند به عنوان مثال شبكه‌های مولكولی سلول‌های عصبی را بررسی كرده و بر اساس میزان تاثیر هر مولكول در بیماری عددی را به آن نسبت داده و آنها را رتبه بندی كند.

دكتر عبدی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: با مشخص شدن این كه كدام مولكول‌ها نقش بیشتری در بروز بیماری دارند می‌توان درمان بیماری را به رفع اختلال در آن مولكول‌ها متمركز كرد و از بین مولكول‌های مختلف مؤثر در بیماری آنهایی را كه در بیماری مؤثرتر و هدف گرفتن آنها در روند درمان كم خطرتر است مشخص كرد.

دكتر امامیان نیز با بیان این كه تكنیك ابداعی می‌تواند كلید شناسایی مولكولی بیماریهای پیچیده از جمله انواع سرطان‌ها، بیماری‌ها و مشكلات روانی مثل اسكیزوفرنیا، اعتیاد، افسردگی و ... باشد، خاطر نشان كرد: بیماری‌های روانی و سرطان از شایع‌ترین بیماری‌ها هستند به طوری كه حدود یك درصد مردم به اسكیزوفرنیا مبتلاء هستند و حدود 25 درصد زنان در طول زندگی یك حمله حاد افسردگی را تجربه می‌كنند. مشكل مضاعفی كه بیماریهای روانی و اعتیاد دارند این است كه نه تنها فرد بلكه جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند و لذا شناخت عوامل مولكولی مؤثر در بروز چنین بیماریهای پیچیده روانی می‌تواند گام مهمی در ارتقای سلامت جامعه باشد.

دستیابی به امكانات منحصر به فرد و كاهش چشمگیر هزینه مطالعات بیولوژیك با روش ابداعی محققان ایرانی

این پژوهشگر بیولوژی سیستمی در ادامه درباره مزایای روش ابداعی به ایسنا گفت: اساس این روش تلفیقی از تكنیكهای ریاضی و مهندسی و كاربرد آنها در سیستمهای زیستی است. این كشف را می‌توان به ابداع مبانی رایانه در چند دهه قبل تشبیه كرد كه كاربردهای متنوع آن به تدریج مشخص شد و مطمئنا این روش كه دقت بالای آن با آزمایش ثابت شده می‌تواند تحولی جدی در تشخیص و درمان بیماریها ایجاد كرده و با توجه به این كه مبتنی بر ریاضی است، هزینه‌های مربوطه را نیز به نحوی چشمگیر كاهش دهد.

دكتر عبدی در پاسخ به این سوال كه با توجه به تفاوت سیستم‌های بیولوژیك با سیستمهای غیر زنده الكتریكی چگونه از روشهای مهندسی در تكنیك ابداعی استفاده شده است، تصریح كرد: با توجه به تفاوت‌های بارز سیستم‌های زنده و غیر زنده امكان استفاده مستقیم از این روشها وجود ندارد، بلكه تلاش شده ساختار مولكولی سلول به نحوی مدلسازی شده و ورودی و خروجی‌های شبكه به نحوی طراحی شوند كه بتوانیم از آن ابزارها استفاده و میزان تاثیر اختلال هر یك از مولكولها در اختلال سیستم را تعیین كنیم.

وی خاطر نشان كرد: علم بیولوژی در سالهای اخیر تا حد زیادی مولكول‌های مؤثر در هر بیماری را شناخته و با توجه به همین اطلاعات می‌توان شبكه‌ها را به بهترین شكل طراحی كرد، مثلا در بیماری سرطان كه طی آن با تكثیری بی‌رویه سلولها مواجهیم خروجی سیستم را مولكولهایی در نظر می گیریم كه در تقسیم و تكثیر سلول‌ها نقش دارند یا در بیماری اسكیزوفرنیا كه هنوز برای مهار اختلالات شناختی ناشی از آن درمانی نیافته‌ایم مولكولی را كه نقش آن در بروز این اختلالات به اثبات رسیده خروجی قرار می‌دهیم و محاسبات شبكه را بر اساس آن انجام می‌دهیم.

دكتر امامیان در عین حال تاكید كرد كه طراحی چنین شبكه‌ها و مدلهای محاسباتی در زمینه هر بیماری مستلزم مطالعه صدها مقاله مربوط به جنبه‌ها و عوامل مولكولی مؤثر در آنهاست كه بر اساس این اطلاعات معادلات ریاضی مربوط به هر یك نوشته شده و شبكه طراحی و تست می‌شود كه چنین فرایندی بسیار وقتگیر است.

دكتر عبدی هم درباره ارزیابی عملی كارایی این تكنیك، بیان كرد: این روش روی پروتئین‌های مختلف تست شده و صحت یافته‌های آن با توجه به نتایج مطالعات موجود تایید شده و حتی برخی مولكول‌هایی كه نقش آنها شناخته نشده بودند نیز با این روش پیش‌بینی شده‌اند.

دستیابی به زبان مشترك، مهمترین چالش محققان بیولوژی سیستمی

دكتر امامیان و دكتر عبدی در پایان با بیان این كه حدود سه چهار سال است برای عملی كردن ایده الگوبرداری از روش‌های مهندسی در سیستم‌های بیولوژیك با همكاری دكتر طهوری تحقیقات این پروژه را پیگیری كرده‌اند، جدی‌ترین مشكل در اجرایی كردن این ایده را رسیدن به درك و زبان مشترك علمی خصوصا در مرحله ارائه مقاله با توجه به تفاوت اصطلاحات حوزه‌های مهندسی و زیست شناسی عنوان كردند كه این سه محقق را به مطالعه در زمینه‌های تخصصی غیر از رشته تحصیلی و تحقیقاتی آنها ناگزیر كرده است.

آنها در عین حال تاكید كردند كه با توجه به اهمیت مساله و تاثیر تكنیك ابداعی در درمان بیماری‌های پیچیده تحقیقات در این زمینه را با مدل‌سازی شبكه‌های مولكولی بیماریهای مختلف ادامه می‌دهند.

گفتنی است، دكتر عفت امامیان تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته پزشكی طی سالهای 1368 تا 1375 در دانشگاه علوم پزشكی تهران پشت سر گذاشته و از سال 76 در دپارتمان روانپزشكی دانشگاه مینه سوتای آمریكا در زمینه بیماری اسكیزوفرنی به تحقیق اشتغال داشته است.

وی از سال 80 به عنوان استادیار در دانشگاه راكفلر نیویورك فعالیت داشته و از یك سال و نیم پیش با راه‌اندازی شركت تحقیقاتی Advanced Technologies for Novel Therapeutics با همكاری دانشگاههای مختلف در زمینه شناخت عوامل مولكولی بیماریها تحقیق می‌كند.

به گزارش ایسنا، دكتر علی عبدی هم تحصیلات خود را تا مقطع كارشناسی ارشد رشته مخابرات در دانشگاه تهران گذرانده و حدود 10 سال پیش برای ادامه تحصیل به آمریكا رفته و پس از اتمام دوره دكتری مهندسی برق در دانشگاه مینه سوتای به هیات علمی دانشگاه نیوجرسی ملحق شده و در حال حاضر به عنوان دانشیار این دانشگاه به تحقیق و تدریس در زمینه سیستم‌های مخابراتی پردازش سیگنال و شبكه‌های مولكولی اشتغال دارد.

دكتر مهدی برادران طهوری نیز تحصیلات كارشناسی خود را حدود هشت سال پیش در رشته مهندسی كامپیوتر و علوم كامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برده و دو سال بعد تحصیلات كارشناسی‌ارشد خود را در مهندسی الكترونیك و سال بعد(2003)، دوره دكتری خود را در این رشته در دانشگاه استنفورد به پایان برده و در حال حاضر به عنوان استادیار دپارتمان مهندسی الكترونیك و كامپیوتر در دانشگاه نورث وسترن فعالیت دارد.

نوع مطلب : زیست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
علیرضا سیلسپور
سه شنبه 8 اردیبهشت 1388
چهارشنبه 18 مرداد 1396 03:15 ب.ظ
I'm now not sure where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend a while learning much more or figuring out more.
Thanks for wonderful info I was searching for this info for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Powered by WebGozar

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای بانک بزرگ مقالات علمی محفوظ است