بانک بزرگ مقالات علمی
بانک مقالات علمی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


امیدوارم لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید و با نظر هایتان به ما دلگرمی دهید

با تشکر مدیر سایت

مدیر وبلاگ : علیرضا سیلسپور

باورهای غلط در باره چربی خون

چربی خون

 


چند روزی است که روغن را از برنامه غذایی‌اش حذف کرده و غذاهایش را فقط به صورت آب‌پز یا بخارپز می‌خورد. البته شنیده که می‌گویند روغن زیتون نه تنها مضر نیست که حتی برای حفظ سلامت مفید هم هست و به همین دلیل تا می‌تواند، روغن زیتون مصرف می‌کند. آبغوره و آبلیمو هم کنار دستش است تا هر وقت چربی غذا زیاد بود، به کمک آن‌ها جبرانش و به خیال خودش سلامتش را حفظ کند.

 

 

 

 

خیلی‌ها از این روش‌ها کمک می‌گیرند تا چربی خونشان کاهش یابد و عوارض ناشی از بالا رفتن چربی آن‌ها را درگیر نکند، اما متخصصان تمام این شیوه‌ها را هم موثر نمی‌دانند و عقیده دارند بعضی از آن‌ها فقط باورهایی اشتباه است که میان مردم رواج پیدا کرده است.

کدام خطرناک‌تر است؟

بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند اگر کلسترول خونشان بالا باشد، خطرساز است، اما افزایش تری گلیسیرید ضرری نخواهد داشت یا حداقل ضررش کمتر از افزایش کلسترول است. گروهی هم برعکس آن‌ها باور دارند بالا بودن میزان تری گلیسیرید عوارض جدی تری دربرخواهد داشت.

 میترا زراتی، کار‌شناس تغذیه اما خطر افزایش هر دو نوع را یکسان می‌داند و یادآور می‌شود: مشکلاتی که بر اثر افزایش چربی‌های خون پیش می‌آید ممکن است ناشی از افزایش تری گلیسیرید یا کلسترول باشد. اما نباید به اشتباه تصور کنید فقط بالا بودن کلسترول خون مضر است و افزایش تری گلیسیرید موجب بروز هیچ مشکلی نمی‌شود یا برعکس؛ بلکه بالا بودن میزان کلسترول و تری گلیسیرید خون، هر دو تقریبا به یک اندازه خطرساز است و سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

زمینه ژنتیکی و چاقی

چاقی و افزایش وزن یکی از عللی است که می‌تواند به افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید خون منجر شود و بر همین اساس توصیه می‌شود کسانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند حتما برنامه‌ای برای کاهش وزنشان داشته باشند و مطابق آن پیش بروند. در این میان افرادی که از نظر ژنتیکی در معرض این مشکل قرار دارند نیز باید توجه بیشتری داشته باشند.

دکتر زراتی اضافه می‌کند: افزایش چربی‌های خون می‌تواند جنبه ژنتیکی هم داشته باشد و میان اعضای یک خانواده مشاهده شود. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به این موضوع، خاطرنشان می‌کند: افراد لاغر و کسانی که دچار اضافه وزن نیستند نیز در صورتی که میان اعضای خانواده‌شان کسی با این مشکل روبه رو باشد، باید بررسی‌های لازم را انجام دهند. بنابراین خوب است این افراد حداقل سالی یکبار میزان چربی‌های خونشان را کنترل کرده و شیوه زندگیشان را تغییر دهند.

با تحرک بیشتر، چربی را کاهش دهید

دکتر زراتی درباره فعالیت جسمی و کاهش چربی‌های خون می‌گوید: یکی از موضوعات بسیار مهم و موثر در پیشگیری از افزایش چربی‌های خون، افزودن فعالیت جسمی به برنامه زندگی است. بنابراین تمام افراد باید حداقل چهار تا پنج روز در هفته و هر روز حداقل ۳۰ دقیقه فعالیتی مانند پیاده روی داشته باشند. در حقیقت، چنین برنامه‌ای با افزایش متابولیسم و سوخت وساز بدن می‌تواند روشی موثر در پیشگیری از افزایش چربی‌های خون باشد.

سیگار نکشید؛ کنار سیگاری‌ها هم نمانید

می‌دانستید استعمال سیگار هم یکی از عوامل موثر در افزایش چربی خون به حساب می‌آید؟ بله، همین طور است و کشیدن سیگار یا قرار گرفتن در مکانی که افراد سیگاری حضور دارند، می‌تواند موجب افزایش چربی خون شود.

بنابراین برای پیشگیری از این مشکل دکتر زراتی توصیه می‌کند نه خودتان سیگار بکشید و نه در مکانی قرار بگیرید که اطرافیان سیگار می‌کشند. زیرا سیگار کشیدن یا استنشاق دود سیگار هر دو عاملی است برای افزایش چربی خون و بخصوص بالا رفتن میزان تری گلیسیرید خون.

افزایش تری گلیسیرید؛ قند‌ها هم مقصرند

مصرف بیش از حد قندهای ساده به گفته دکتر زراتی یکی از عوامل مهمی است که بتدریج می‌تواند موجب بالا رفتن میزان تری گلیسیرید خون شود. بنابراین کسانی که عادت دارند همراه با چایشان همیشه قند، عسل، نبات، گز و سوهان بخورند و در کل، در طول روز کیک و شیرینی زیادی مصرف می‌کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که قند زیادی در بدن می‌تواند به تری گلیسیرید تبدیل شده و نه تنها موجب افزایش وزن و چاقی شود که حتی تری گلیسیرید خون را نیز افزایش می‌دهد.
این متخصص تغذیه به افرادی که دچار این مشکل هستند، توصیه می‌کند مصرف قندهای ساده را محدود کرده و مانند فردی مبتلا به دیابت عمل کنند.

استرس‌های جسمی و روحی از دیگر عوامل موثر در این زمینه است. دکتر زراتی با اشاره به این موضوع، توضیح می‌دهد: این استرس‌ها می‌تواند واکنش‌های بدن را به سمتی پیش ببرد که موجب افزایش تری گلیسیرید خون شود. بنابراین توصیه می‌شود چند دقیقه‌ای را در طول روز به خودتان اختصاص دهید تا خستگی‌ها و استرس‌های روزمره برطرف شود.

همانطور که گفته شد، استعمال سیگار هم می‌تواند تری گلیسیرید خون را بالا ببرد و البته نکته مثبت این است که قطع سیگار به طرز شگفت آوری موجب کاهش آن خواهد شد. فعالیت بدنی هم برای کاهش تری گلیسیرید خون روشی مهم است و توصیه می‌شود حتی اگر وزنتان ایده آل است یا لاغر هستید، باز هم فعالیت جسمی را در برنامه‌تان قرار دهید.

مصرف بیش از حد چربی‌ها هم می‌تواند باعث افزایش تری گلیسیرید خون شود و به همین دلیل کسانی که غذاهای پرچرب مصرف می‌کنند، در معرض این مشکل هستند. دکتر زراتی یادآور می‌شود: کسانی که غذا‌هایشان پرچرب است، حتی اگر از روغن مایع گیاهی استفاده کنند، باز هم تری گلیسیرید خونشان افزایش خواهد یافت. خیلی‌ها شنیده‌اند بعضی از روغن‌ها مانند روغن زیتون بهتر از بقیه روغن هاست و بی‌ملاحظه از آن‌ها استفاده می‌کنند در حالی که اگر در طول روز بیش از نیاز روغن مصرف شود ـ چه خوب و چه مضر ـ در هر حال، موجب افزایش وزن و چربی‌های خون خواهد شد. به گفته این متخصص تغذیه، امروزه ثابت شده است مصرف منابع امگا ۳ مانند روغن ماهی و مکمل‌های روغن ماهی یا چند عدد گردو در حد نیاز می‌تواند موجب کاهش تری گلیسیرید خون افرادی شود که دچار افزایش تری گلیسیرید شده‌اند، اما نکته مهم این است که مصرف این مکمل‌ها هم باید تحت نظر متخصص تغذیه باشد.

افزایش کلسترول؛ چاقی اولین متهم

چاقی یکی از مهم‌ترین و موثر‌ترین عوامل در افزایش میزان کلسترول است. بنابراین آن طور که دکتر زراتی می‌گوید به افرادی که کلسترول خونشان بالا رفته است، توصیه می‌شود وزنشان را کاهش داده و نوع چربی رژیم غذاییشان را هم تغییر دهند. به این معنی که روغن‌های جامد باید حذف شده و روغن‌های مایع گیاهی هم باید در حد نیاز استفاده شود.

 وی یادآور می‌شود: کسانی که کلسترول خونشان بالاست باید فیبر رژیم غذاییشان را افزایش دهند. به طوری که همراه با ناهار یا شام سالاد مصرف کرده و در وعده صبحانه هم چند برگ کاهو بخورند. همچنین توصیه می‌شود در طول روز یک عدد هویج به صورت پخته یا خام مصرف کرده و همراه با دوغ و ماست هم از سبزیجات خشک استفاده کنند.

این باور‌ها اشتباه است

هر چقدر دوست دارید چربی و شیرینی بخورید، اما هر روز یک استکان آبغوره هم بنوشید تا چربی خونتان هیچ وقت افزایش نیابد. اگر شما هم این باور را قبول دارید و چنین شیوه‌ای را در پیش گرفته‌اید باید بدانید دکتر زراتی می‌گوید این باور‌ها پایه و اساس علمی ندارد و اشتباه است.

به گفته این متخصص تغذیه، چربی‌ها به‌‌ همان میزانی که مصرف می‌شود، در بدن ذخیره شده و مقدار زیادی آن باعث چاقی و افزایش چربی خون می‌شود. بنابراین مصرف چنین موادی به هیچ عنوان نمی‌تواند چربی خون را کاهش دهد یا چربی‌ها را هضم کند.

از طرف دیگر، در صورتی که پزشک دارویی برای کاهش چربی‌های خون تجویز می‌کند، هیچ وقت خودسرانه نباید دارو را قطع کرده و فقط به مصرف غذاهای مناسب اکتفا کنید.

 

 نوع مطلب :
برچسب ها : چربی خون، باور های غلط چربی خون، چاقی ژنتیکی، تحرک و کاهش چربی،
لینک های مرتبط :
علیرضا سیلسپور
یکشنبه 19 آبان 1392
چهارشنبه 7 اسفند 1398 08:26 ب.ظ
best alcohol detox centers best alcohol rehab centers east coast http://www.drug-addicts-prison-or-rehab.drugrehabssr.com sacred heart medical center spokane wa rehab country
چهارشنبه 5 تیر 1398 05:17 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.
دوشنبه 3 تیر 1398 08:48 ق.ظ
Hello.This post was extremely remarkable, particularly because I was
browsing for thoughts on this matter last Thursday.
سه شنبه 14 خرداد 1398 08:18 ب.ظ
thanks to my father who shared with me concerning this website this website is truly amazing
جمعه 17 آذر 1396 05:03 ب.ظ
What's up, constantly i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, for
the reason that i love to gain knowledge of more and more.
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:57 ب.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find most of your post's to be exactly I'm
looking for. Would you offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write related to here.
Again, awesome web site!
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:24 ق.ظ
This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere.
Brief but very precise info… Thanks for sharing this one.
A must read article!
شنبه 14 مرداد 1396 10:25 ق.ظ
Very quickly this website will be famous among all blogging viewers, due to it's fastidious articles or reviews
چهارشنبه 14 تیر 1396 01:26 ب.ظ
If some one needs to be updated with newest technologies afterward he must be go to see
this website and be up to date every day.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 02:20 ب.ظ
Loving the info on this website, you have done great job on the articles.
جمعه 11 فروردین 1396 10:35 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what
all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
پنجشنبه 10 فروردین 1396 04:21 ب.ظ
It's in point of fact a great and useful piece of information. I'm glad that you just
shared this useful information with us. Please keep us informed like this.
Thanks for sharing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Powered by WebGozar

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای بانک بزرگ مقالات علمی محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic