بانک بزرگ مقالات علمی
بانک مقالات علمی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


امیدوارم لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید و با نظر هایتان به ما دلگرمی دهید

با تشکر مدیر سایت

مدیر وبلاگ : علیرضا سیلسپور
عبدالله فضلعلی‌زاده رئیس انجمن سرطان ایران گفت: با توجه به هرم سنی ایرانیان كه به سمت پیر شدن در حال حركت است ، تا 2 یا حداكثر 3 دهه آینده بیماری سرطان در ایران اپیدمی می‌شود.
به گزارش فارس، فضلعلی‌زاده ، در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران و دهمین همایش سالانه آسیب‌شناسی ایران، در تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران افزود: مهم‌ترین مشكلی كه در كنترل بیماری سرطان در كشور ما وجود دارد، این است كه پایگاهی برای ثبت سرطان و بررسی آماری آن نداریم تا دانشمندان، پژوهشگران، سیاستگذاران و پزشكان كشور بتوانند با استفاده از آن برای كنترل این بیماری اقدام كنند.

وی افزود: این مساله باعث شده كه هیچ آمار قابل اتكایی درباره بیماری سرطان، شیوع آن و پراكندگی انواع آن در كشور نداشته باشیم، در حالی كه در اكثر كشورهای پیشرفته دنیا با استفاده از پایگاه اطلاعات سرطان تا حد زیادی توانسته‌اند بیماری سرطان را كنترل كنند، البته در 2 یا 3 سال اخیر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اقداماتی را در این زمینه شروع كرده است؛ اما هنوز در ‌اول راهیم.

فضلعلی‌زاده گفت: آمارهای جهانی نشان می‌دهد، بیماری سرطان بخصوص از سال 1950 در دنیا روزبه‌روز افزایش می‌یافت؛ اما از سال 1992 با برقراری نظام ثبت سرطان و ایجاد پایگاه اطلاعات این بیماری در كشورهای پیشرفته هر سال 2 درصد از میزان بروز و شیوع این بیماری در این كشورها كاهش یافته است.

وی اظهارداشت: این كاهش با افزایش سن جمعیت كشورهای پیشرفته همراه بوده است، به همین علت سن امید به زندگی در این كشورها به میزان قابل توجهی در این مدت افزایش یافته است، علت آن هم تشخیص زودهنگام سرطان و درمان بموقع آن است.

رئیس انجمن سرطان ایران گفت: در سال 1992 میلادی 11 میلیون نفر در دنیا مبتلا به سرطان شدند و 7 میلیون نفر نیز به همین علت جان خود را از دست دادند كه 45 درصد آن در آسیا، 26 درصد در اروپا، 14 درصد در آمریكای شمالی، 1/7 درصد در آمریكای مركزی و جنوبی، 6 درصد در آفریقا و یك درصد در استرالیا بوده است.

عبدالله فضلعلی‌زاده افزود: با در نظر گرفتن این روند و كنترل قابل توجه این بیماری در كشورهای غربی از طریق تشخیص زودهنگام سرطان، اگر این اقدام در ایران انجام نشود، با توجه به هرم سنی جمعیتی و پیر شدن جمعیت طی 2 یا حداكثر 3 دهه آینده سرطان در ایران اپیدمی می‌شود.

وی گفت:‌ انجمن سرطان ایران برای كنترل این بیماری و دستیابی به آمار دقیق و بانك اطلاعات این بیماری آماده هرگونه همكاری با وزارت بهداشت است و در این زمینه از پیشنهادها و انتقادات همه مردم، دانشگاهیان و افراد صاحبنظر استقبال می‌كند. امیدواریم كه هموطنان دلسوز كشور این دعوت انجمن سرطان ایران را بپذیرند.

نوع مطلب : زیست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
علیرضا سیلسپور
سه شنبه 8 اردیبهشت 1388

منبع: ایسنا

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با ایجاد سلول‌های شبه هپاتوسیت از منشاء سلول‌های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان انسان بر روی یك داربست سه بعدی مقاوم و سازگار با بدن و در محیط كشت حاوی ژل پلاكتی به جای FBS به روشی ایمن و جدید برای درمان با سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت كبد دست یافتند.

 به گزارش سرویس پایان نامه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سلول‌های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان انسان (hBMSCs) دارای استعداد زیادی جهت كاربرد در مهندسی بافت از جمله مهندسی بافت كبد می‌باشند؛ زیرا این سلول‌ها به راحتی از مغز استخوان بیمار قابل جداسازی بوده و پس از تكثیر و تمایز در محیط آزمایشگاهی به صورت اتولوگ به بیمار قابل پیوند هستند.

نگهداری فعال سلول‌های تمایزی بر روی داربست مناسب تا زمان پیوند یكی از چالش‌های مهم است.

در یك پژوهش كه با عنوان « بررسی بیان ژن‌های اختصاصی كبد تمایز یافته از سلولهای بنیادی مزانشیمی مغز استخوان انسان در حضور ژل پلاكتی بر روی داربست پلی كاپرولاكتون» توسط یكی از دانش‌آموختگان مقطع دكتری رشته بیوشیمی بالینی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد، امكان تكثیر و تمایز سلولهای بنیادی مزانشیمی به سمت هپاتوسیت‌ها بر روی یك داربست سه بعدی دارای ساختار نانو متشكل از پلی كابرولاكتون، كلاژن و پلی اترسولفون با ارزیابی بیان فاكتورهای اختصاصی كبد در سطح پروتئین و mRNA مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین اثر جایگزینی سرم جنین گاوی كه با خطر انتقال انواع پاتوژن‌های شناخته شده و ناشناخته همراه است با سوپرناتانت ژل پلاكتی در تكثیر و تمایز سلولهای بنیادی به سلول‌های هپاتوسیت ارزیابی شده است.

پس از جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از مغز استخوان انسان، ویژگی و ماهیت آنها با بررسی بیان ماركرهای اختصاصی MSCs با روش فلوسایتومتری و ارزیابی پتانسیل تمایزی آنها به سلولهای استخوانی و چربی تایید شد؛ سپس سلول‌های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان انسان (hBMSCs) بر روی داربست با ساختار نانو منتقل شد.

تصاویر به دست آمده از داربست نشان داد كه سلول‌ها به خوبی به سطوح داربست متصل شده‌اند، سپس این سلول‌ها در محیط كشت تمایز كبدی حاوی فاكتور رشد هپاتوسیت، دگزامتازون و انكواستاتین M كشت داده شدند. نتایج حاصل مداركی دال بر ایجاد سلول‌های شبه هپاتوسیت فعال بر روی داربست را ارائه داد.

در مرحله دوم پس از تهیه سوپرناتانت ژل پلاكتی (PGS)، رشد سلول‌های hBMSCs در حضور غلظت‌های مختلف PGSدر رشد سلول موثرتر از FBS می‌باشد. میزان تكثیر سلول‌ها در حضور PGS سه برابر بیشتر از سلول‌های كشت داده شده در FBS بود.

سلول‌های hBMSCs كشت داده شده در PGS، خصوصیات ایمونوفنوتیپینگ و پتانسیل تمایزی به سلول‌های استخوانی را حفظ كردند.

بررسی تمایز سلولهای تمایز داده شده بر روی داربست درمحیط تمایز كبدی حاوی PGS نشان داد كه سلولها نه تنها ژن‌های اختصاصی كبد را بیان می‌كنند، درصد سلول‌های بیان كننده پروتئین آلبومین، سطح آلبومین و اوره مترشحه در سلول‌های تمایزیافته در محیط تمایزی حاوی PGSاز لحاظ آماری بالاتر از سلول‌های تمایز داده شده در محیط تمایزی حاوی FBS بود؛

بنابراین با توجه به نقش حمایتی PGS در تكثیر و تمایز سلول‌های بنیادی مزانشیمی به سلول‌های شبه هپاتوسیت احتمالا PGS می‌تواند به عنوان جایگزین FBS طی تكثیر و تمایز سلولهای hBMSCs به كار رود.

گفتنی است، این تحقیق در قالب رساله دكتری تخصصی سمیه كاظم نژاد به راهنمایی دكتر عبدالامیر علامه و دكتر احمد قره‌باغیان و با مشاوره دكتر مسعود سلیمانی و دكتر ناصر امیری زاده در دانشكده علوم پزشكی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد.

نوع مطلب : زیست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
علیرضا سیلسپور
سه شنبه 8 اردیبهشت 1388


( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Powered by WebGozar

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای بانک بزرگ مقالات علمی محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic